Jelenlét • Felébredés • Tudatosság • Önismeret • Fejlődés
I. évf., 5. szám • 2004. OKTÓBER

Jelenlét
TOVÁBBÍTSA ezt a hírlevelet

A Fellowship of Friends kiadványa
http://www.go-c.org/




A szenvedés átalakítása

"Maurice Nicoll mondta, hogy leginkább a szenvedés teszi az embert Istenhez hasonlatossá. Annyit tennék hozzá, hogy leginkább a szenvedés átalakítása teszi az embert Istenhez hasonlatossá."
Robert Earl Burton

Ahogy az ember újra és újra megpróbál emlékezni magára, magától értetődően felmerül a kérdés: hogyan lehet hosszabb ideig fenntartani az önemlékezést, hogy ne csak néhány pillanatig vagy legjobb esetben is csak néhány percig tartson? Hogyan hosszabbítható meg a jelenlét? A negyedik úton itt kapcsolódik be az átalakítás sokkja.

Az átalakítás elve az, hogy a szenvedés súrlódást hoz létre, ami - ha helyesen használjuk - eloszlathatja a képzelődést, és állandósíthatja az önemlékezést. Általában, minél nagyobb a szenvedés, annál inkább próbálunk kitérni előle. De ha a felébredésről van szó, a szenvedés rendkívüli lehetőséget nyújt, mivel kihat gépies állapotunkra. Ha alvásban vagyunk, a szenvedés energiája mélyebb alvásba taszít, viszont ha jelen vagyunk, megerősítheti az önemlékezést.

Ha tudatos erőfeszítést teszünk, hogy ne azonosuljunk vagyis ne álljunk ellen a szenvedésnek és ne vádaskodjunk, akkor előnyünkre szolgálhat: mint katalizátor segítheti a tudatosságot. Segíthet még inkább jelen lennünk. Ahogy Robert Earl Burton mondja, ez a szenvedés rejtett értelme.

Talán különösnek találja, ha azt állítjuk, hogy az átalakítást nehéz megvalósítani, mert hajlamosak vagyunk a szenvedésnek ellenállni és elkerülni azt, az apró irritációktól kezdve az életveszélyes helyzetekig. A gépezet ahhoz hasonlóan, hogy inkább a képzelődés kényelmét választaná az önemlékezés helyett, kényelmet és örömet keres fájdalom, kényelmetlenség és nyugtalanság helyett. Hétköznapi szempontból ez a normális. A természet törvényei ellen kell dolgoznunk, amikor pont ellenkezőleg reagálunk, és átöleljük a szenvedést ahelyett, hogy ellenállnánk neki - ezért olyan ritka az átalakítás.

Az önemlékezés lehetővé teszi, hogy életünk pillanatait a jelenlét elősegítésére használjuk fel; az átalakítás pedig azt, hogy a szenvedés időszakait a jelenlét meghosszabbítására használjuk. A szenvedés átalakítását az önemlékezéssel kell kezdenünk - azaz, jelen kell lennünk az átélt szenvedésre anélkül, hogy visszautasítanánk vagy megtagadnánk. Néhány "én" talán támogatja az átalakítást, de sokkal több "én" áll vele szemben, és minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy megakadályozzák. Minél erősebb a szenvedés, annál nehezebb az önemlékezést szem előtt tartani.

Miért? A szenvedéssel kapcsolatban leggépiesebb reakciónk a negatív érzelmek. Megbántódunk, haragszunk, szánni valónak és vesztesnek érezzük magunkat, amikor valódi szenvedést tapasztalunk. A megfigyelés azonban azt bizonyítja, hogy a negatív érzelmek azzal, hogy a valódi szenvedést képzelt szenvedéssé teszik, éppen hogy meghosszabbítják azt: újra és újra átéljük a szenvedést, alvásban. Azáltal, hogy a szenvedés során átélt negatív érzelmeket nem fejezzük ki és nem azonosulunk velük, lehetőségünk adódik arra, hogy a tudatosságot elválasszuk a funkcióktól - és ez az elválasztás az, ami az átalakítást és a felébredést lehetővé teszi.

Munka az átalakításon

Mint már elhangzott, az átalakítás nem történhet meg addig, amíg fel nem szabadítjuk magunkat az összes képzelt szenvedés alól, melyek a negatív érzelmeket támogatják. Panaszkodás, kritika, gyanakvás, féltékenység, aggodalom - a negatív képzelődés és az azonosulás összes formája - nem szolgál más célt, mint hogy eltérítsen bennünket attól, hogy jelen legyünk a pillanat valóságára. A képzelt szenvedés gyakori, ám sehová sem vezet és semmit sem változtat meg. A valódi szenvedés viszont sokkal ritkább - például betegség, fájdalom, bánat és érzelmi "megsemmisülés" esetén jelenik meg - és intenzitásánál fogva képes a jelenlét fenntartására. Ezért javasolta Ouspensky, hogy "amint szenvedést tapasztalnak, azonnal próbáljanak emlékezni önmagukra."

Ez az erőfeszítés azzal kezdődik, hogy elengedjük a képzelt szenvedést: nem mutatjuk ki bosszúságunkat és türelmetlenségünket, nem panaszkodunk, nem kritizálunk, nem aggódunk, nem vádaskodunk és - mindenek felett - nem sajnáljuk magunkat; és azzal, hogy ezeket a megosztott figyelemre tett erőfeszítéssel helyettesítjük. Ha naponta megtesszük az efféle erőfeszítéseket - azaz naponta a jelenlétet választjuk a képzelt szenvedés helyett - megerősítjük az önemlékezést, és állapotunkat alvásból jelenlétté alakítjuk.

Alvásban a négy alsóbb központ nem képes megkülönböztetni a valódi szenvedést a képzelttől, ezért mindkettőre azonosulással és negatív érzelmekkel reagál. Ugyanakkor az önemlékezés mindkét típusú szenvedésre úgy válaszol, hogy folyamatosan erőfeszítést tesz a megosztott figyelemre. A szenvedést - legyen az kicsi vagy nagy - üzemanyagként használja, hogy elősegítse és meghosszabbítsa a jelenlét szavak nélküli állapotát - mely a magasabb központok működésére jellemző. Ahogy Robert Earl Burton mondta: "Az, hogy nem azonosulunk és átalakítjuk a szenvedést, összes lehetőségünket megnyitja. Minél inkább átalakítja valaki a szenvedést, annál inkább előbukkan a lelke."



Linkajánló a honlapunkhoz
• Klipek Robert Earl Burton tanításáról
Ajánlott irodalom a negyedik úthoz
• A honlap anyanyelvén


Bevezető előadások havonta
Rendszeresen tartunk ingyenes bevezető előadásokat. Ha jelentkezni kíván:
• hívja a 331-0811-es budapesti számot, vagy
• keresse fel a legközelebbi központot.

1. A negyedik út alapjai
• Önismeret. A tudatosság szintjei.
• Az ember, mint gépezet. Tudatosság, akarat és egység.
• A felébredés akadályai. A munka három vonala.

2. A központok elmélete (feltétele az 1. előadás)
• A 4 alsóbb központ.
• A szexuális központ.
• Magasabb központok.
• A lélek, a szellem.

3. Gyakorlati módszerek a jelenlét megragadására és meghosszabbítására (feltétele az 1. és 2. előadás)
• Hogyan léptessük életbe és hogyan tartsuk fenn az önemlékezést.



A tagsággal kapcsolatos tudnivalók
A Fellowship of Friends nemzetközi negyedik út iskola. A tagság egy-egy hónapra szól. További részletekért:

• hívja a 331-0811-es budapesti számot, vagy
• lépjen kapcsolatba az önhöz legközelebb eső központtal, vagy
• írjon a contact@beingpresent.org címre.

Héraklész küzdelme a nemeai oroszlánnal. Görög szarkofág, i. e. 500 körül. Santa Maria sopra Minerva, Róma.

Gondolatok az átalakításról
Semmi sem érhető el szenvedés nélkül, mégis azzal kell kezdenünk, hogy feláldozzuk a szenvedést. A szenvedés megszüntetése egyrészt egy sor olyan tapasztalat megsemmisítése lenne, amik miatt az ember létezik, másrészt pedig a "sokk" megsemmisítése, vagyis pont azon erő megsemmisítése, ami meg tudná változtatni a helyzetet.
George Gurdjieff
A szenvedéssel önmagában semmit sem tudunk elérni, azonban ha emlékszünk magunkra vele kapcsolatban, akkor nagy erő lehet. Ha a szenvedés nem létezne, ki kellene találni, mert nélküle nem juthatunk el a helyes önemlékezéshez. Viszont az emberek menekülni próbálnak a szenvedés elől, próbálják elkendőzni vagy azonosulnak vele, és így elpusztítják legerősebb fegyverüket. A fejlődés az ember hozzáállásától függ - elfogadja-e a szenvedést és próbál-e nem azonosulni vele.
Peter Ouspensky
A szenvedés vagy elpusztítja vagy létrehozza az embert annak megfelelően, hogy figyelme a szenvedő testhez kapcsolódik-e vagy - egy nagy erőfeszítéssel - átalakítja a tudatosság azon elvébe, amely képes a fizikai szervezetet és annak bajait egy tárgyilagos és objektív szempontból nézni. Azok számára, akiknek élete tele van nem-akart szenvedéssel, majdnem teljességgel lehetetlen, hogy pozitívnak lássák a szenvedést. A szenvedés szándékos használata csak akkor válik gyakorlativá, ha kapcsolatba kerül az újjászületés iskolájának munkájával.
Rodney Collin
Nem szenvedés az, amit keresünk, hanem a szenvedés átalakítása. A legjobb nem elhárítani a szenvedést, hanem elfogadni és hagyni, hogy haladjon a maga útján. Talán az okozza benne a legtöbb fájdalmat, hogy azt akarjuk: legyen vége, mert ha az ember elfogadja, föléje emelkedik. Azonosulás nélkül tűrni a súrlódást - a felébredés nagyrészt ebből áll. Emlékeznünk kell, hogy a súrlódás nem az, aminek látszik. Mint életadó elvet kell elfogadnunk a szenvedést, és nem szabad akadálynak tekintenünk.
Robert Earl Burton
Tudom, hogy minden szenvedés kegyelem.
William Blake
Lenn minden kellőképpen bejárva és én hágok, egyre hágok
Feljebb, egyre feljebb árnyak hajlonganak mögöttem...

Walt Whitman
Miért nem omoltam, nővéreim ti sok vígasztalan éj, még jobban térdre, kibomló dús hajatokba oldva magam.
Rainer Maria Rilke
Mindenütt nagyobb szenvedés előzi meg a nagyobb örömöt.
Szt. Ágoston
A nagy tűz hamar martalékává teszi az anyagot, s még magasabbra hág, pontosan ezen anyag segítségével.
Marcus Aurelius


Kapcsolat a szerkesztővel
Írjon az editor@beingpresent.org címre.

Továbbítás
Ezt a hírlevelet bárkinek továbbküldheti, akit esetleg érdekelhet a negyedik út vagy a Fellowship of Friends.

Feliratkozás
Töltse ki űrlapunkat.

Nyomtatási gondok
Ha a hírlevél jobb széle levágva jelenik meg, ellenőrizze az oldalbeállításokat levelező programjában. Közvetlenül az archívumból is kinyomtathatja a hírlevelet. Amennyiben továbbra is gondjai adódnak, írjon nekünk.

Küldje el visszajelzését
Töltse ki űrlapunkat.

Régebbi számok beszerzése
Tekintse meg az archívumot.

Leiratkozás
Használja a "leiratkozás" linket a hírlevél alján.


Fellowship of Friends
(egy non-profit vallási társaság)
P.O. Box 100 · Oregon House, CA 95962
copyright © 2004 · minden jog fenntartva

Ezt a hírlevelet semmilyen formában sem lehet lemásolni, újra kiadni vagy reprodukálni - sem egészében, sem részleteiben - a Fellowship of Friends írásos engedélye nélkül.