A Fellowship of Friends elektronikus kiadványa

Nyomtató-barát változat:
Angol | Francia | Héber | Horvát | Japán | Kínai | Német | Olasz | Orosz | Portugál | Román | Spanyol

2008 október · 5. évfolyam, 10. szám

Copyright © 2008, Fellowship of Friends


Gurdjieff: Az élet csak akkor valóságos, amikor "vagyok."

Emlékezz magadra mindig és mindenhol.
Gurdjieff

Gurdjieff úgy tanította az önemlékezést, mint ahogy egy elszánt harcos küzd a csatában. Rendszere az emberi lényekről, mint alvó gépekről beszélt, és egy, a felébredéshez szükséges radikális szemléletmódot nyújtott. Az önemlékezés úttörője volt a nyugati kultúrában, de tanításának eredetét titokban tartotta. Bár rendszerében helyet kapott az egyetemes törvények kozmológiája, Gurdjieff ezeket az önemlékezés gyakorlati erőfeszítésével szemben alcsonyabbrendűnek tartotta. Még akkor is, amikor sajátos, érdekfeszítő vitákat folytatott tanítványaival az "ember mint gépezetről" és a földről mint "fájdalomgyárról", mindig emlékeztette őket, hogy a Munka a felébredést szolgálja. Egy találkozó alkalmával rámutatott, hogy az ott lévő tanítványok közül mindenki kihagyott valamit az önmegfigyelésre irányuló erőfeszítéseiből. Amikor nem tudták kitalálni, hogy mi hiányzott, a válasz ez volt: "Nem emlékeztetek önmagatokra."

Az önemlékezés a Negyedik Út központi fogalma. Gurdjieff kozmológiájában az embernek születéstől fogva megillető joga az ébrenlét, de az alvás miatt nem él vele. Ezért az emberiség érdektelen a felébredéssel szemben, és ha egy ember felfedezi, hogy "alszanak", az emberek módot fognak találni arra, hogy ezt elfelejtsék vagy letagadják. Ezért Gurdjieff az önemlékezést úgy tanította, hogy megkísérelte szemléltetni értékét, és megmutatni, mint életformát. Tanítványainak megmutatta a különbséget "alvás" és "ébrenlét" között. Az önemlékezést úgy tanította, mint egy folyamatos, gyakorlati erőfeszítést arra, hogy figyelmünket egyidejűleg fordítsuk saját önvalónkra s a tevékenységre, amit éppen csinálunk.

Gurdjieff megteremtette a körülményeket a modern Negyedik Út számára, és tanításai tették lehetővé, hogy Negyedik Út iskola alakuljon a modern korban. Praktikus gyakorlatait használva létrehozzuk a személyes munka alapjait. Ebből fog eredni a felébredés utáni vágy, és az erőfeszítések értékelése. Ilyenkor valaki egy olyan csoportot kezd keresni, akik hozzá hasonlóan a felébredést tűzték ki célul. Felfedezi, hogy egy Negyedik Út iskola ritka dolog, és a felébredés tele van kihívásokkal. De valami inspirálja a folytatásra, talán egy beszélgetés valakivel, akinek ugyanaz a célja. Amint a személyes küzdelem folytatódik, megérti, hogy az önemlékezés fogalma egyszerű, de az erőfeszítés nehéz. Ezt a megértést egy másik megértéssel lehet kiegyensúlyozni, amint azt Rumi oly nagyszerűen fejezte ki: "munkánk legyen a szépség, amit szeretünk": a jelenlét állapota olyan szép, hogy megér minden erőfeszítést. És még annál is többet.


Gurdjieff

Gurdjieff Negyedik Útról szóló fő munkái közé tartozik a Találkozások rendkívüli emberekkel, Belzebub elbeszélései, Az élet csak akkor valóságos, amikor "vagyok." (Ez utóbbi még nem jelent meg magyar fordításban.)
Copyright © 2008, FOF.


The Art of Divine Presence Awakening Spiritual Path Spiritual Teacher Fellowship of Friends Newsletter

Fellowship of Friends, Inc. (non-profit vallási szervezet) P.O. Box 100 · Oregon House, CA 95962. Copyright © 2008 · minden jog fenntartva. E hírlevél egy részét sem szabad semmilyen formában sem másolni, sem nyomtatni, sem sokszorosítani a Fellowship of Friends, Inc. írásos engedélye nélkül. (Az itt látható képek kizárólag tanulmányi célokat szolgálnak, más célra nem használhatók.)